FANDOM


PIC00014

Снимка за спомен с първия български космонавт Г.Иванов

На 01.10.2007 г. в Националния политехнически музей, гр. София се състоя официалното връчване на наградите от ІХ Национален конкурс „Космосът – настояще и бъдеще на човечеството”. Този конкурс е включен в Националния календарен план за извънучилищни дейности на Министерството на образованието и науката. Той се ползва с подкрепата на българските учени, работещи в областта на изследването и усвояванетона Космоса. Победителите от конкурса са както следва:

PIC00007

А.За идеи за научни и технически експерименти:

•Първо място – диплом и предметна награда на колектив в състав: Станислава Руменова Енева, Мартин Тенев Тенев и Георги Николаев Георгиев от ПМГ „Гео Милев”, гр. Стара загора - за научна разработка на тема ”Струнна Космология”;

Присъждат се две втори места на:

• Второ място – диплом и предметна награда на Весела Дианова Георгиева от Гимназия с преподаване на чужди езици „Ромен Ролан”, гр. Стара Загора - за научна разработка на тема:”23-ят единадесетгодишен слънчев цикъл” ;

• Второ място – диплом и предметна награда на колектив в състав: Марио Тодоров Русев и Веселин Димитров Цветков от СОУ „Васил Левски”, гр. Севлиево - за научна разработка на тема ”Роботиката и Изкуственият Интелект- настояще и бъдеще на човечеството”. Поощрения:

• Иван Генчев Братоев от ПГЕЕ „Апостол Арнаудов”, гр. Русе – за научна разработка на тема „Теория на 3D и 4D телепортиране”.

Б. За космически модели и макети:

•Първо място – диплом и предметна награда на Христо Иванов Георгиев от НПМГ, гр. София – за изработване на Числен модел за визуализация на планетарното движение и обучаващ сайт – Закони на Кеплер;

• Второ място – диплом и предметна награда на Анна Александрова Петрова – 15 год. от Школата по керамика към Център за работа с деца, гр. Плевен – за изработване на модел на извънземно от планетата Жугръц;

• Трето място – диплом и предметна награда на колектив в състав: Иван Димитров Димитров и Юлиан Пламенов Николов от ОУ „Св. Княз Борис І”, гр. Бургас – за изработване на макет на Ракета – Sonic.

В. За графични произведения, създадени с помощта на компютър – рисунки, компютърни игри, анимации, уеб-базирани творби и други:

• Първо място – диплом и предметна награда на Чавдар Чавдаров Дуцов от 20 У „ Т. Минков”, гр. София за създаване на уеб-сайт за астрономи–любители;

PIC00022

• Второ място – диплом и предметна награда на Христомир Валентинов Лазаров от 73 СОУ „Владислав Граматик”, гр. София – за разработката „Паралаксът и неговото приложение в астрономията”;

• Трето място – диплом и предметна награда на Красимира Манолова Тодорова от 132 СОУ „Ваня Войнова”, гр. София – за разработката „Слънчева система”.


Поощрения:

• Колектив в състав: Стефан Красимиров Желязков, Антон Любомиров Антонов и Георги Дуков от ГПЧЕ „Ромен Ролан”, гр. Стара Загора – за разработката „Тъмната материя във Вселената”;

• Борислава Александрова Дамянова от СОУ „Иван Вазов”, гр. Мездра – за разработката „Космическа разходка”;

• Каролина Василева Димитрова от СОУ „Димчо Дебелянов”, гр. Варна – за разработката „Космически апарати Венера 7, Венера 8 и Венера 9”.


Г. За литературни творби:

• Първо място – диплом и предметна награда на колектив в състав: Силвия Иванова Пенчева и Ивелина Косева Ганева от Национална Априловска гимназия, гр. Габрово – за разработката на тема „Българските традиции и техният древен произход, идващ от астрономията”;

• Второ място – диплом и предметна награда на Надежда Росенова Неделчева от Хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий”, гр. Велико Търново - за разработката на тема „Колко сте близо до истината”;

• Трето място – диплом и предметна награда на Любима Красимирова Попска от НХГ „Св. св. Кирил и Методий” и Школата по физика към ОДК, гр. Благоевград - за разказа „Отвлеченият от извънземни”.

Поощрения: • Маринела Росенова Ненова от СОУ „Васил Левски”, гр. Севлиево – за есе на тема „Пътешествие във времето в посока, обратна на часовниковата стрелка”;

• Колектив в състав: Силвена Христова Филипова, Женя Красимирова Кънева и Христина Евгениева Георгиева от Хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий”, гр. Велико Търново – за разработката на тема „Палунис”;

• Полина Боянова Петкова от Национална Априловска гимназия, гр. Габрово- за есе на тема „Огнени цветя”;

• Весела Дианова Георгиева от ГПЧЕ „Ромен Ролан”, гр. Стара Загора – за есе на тема „Последният монолог на Кометата”;


Д. За рисунка:

• Първо място – диплом и предметна награда на Пламена Димитрова Георгиева – 14 год. от Школа по изобразително изкуство към ОДК, гр. Нови Пазар ;

• Второ място – диплом и предметна награда на Миряна Каменова Димитрова – 18 год. от І ЕГ и НАОП „Н. Коперник”, гр. Варна;

• Трето място – диплом и предметна награда на Карина Станиславова Димитрова- 14 год. от Школа по изобразително изкуство „ВВ Арт” към Детски комплекс, гр. Севлиево.

Поощрения:

• Ивета Георгиева Койчева – 15 год. от Школа по изобразително изкуство „Живопис” към ОДК „Свети Иван Рилски”, гр. Казанлък;

• Себат Адленова Бахтенова – 8 год. от ОУ „Добри Чинтулов”, гр. Варна;

• Милена Ивова Шаркова – 9 год. от Школа по изобразително изкуство към ОДК, гр. Кърджали;

• Слави Любомиров – 9 год. от Школа по изобразително изкуство към ОДК, гр.Кърджали;

• Тодор Руменов Петров – 12 год. от СОУ „Вичо Грънчаров”, гр. Горна Оряховица.


Наградите бяха връчени от патрона на конкурса – първия български космонавт генерал Георги Иванов. Председателят на жуерито – ст.н.с. Цветан Далчев направи презентация на тема „Нови резултати, постигнати от Централната Лаборатория по слънчево-земни въздействия при БАН в областта накосмическите изследвания”. Накрая всички участници имаха възможността да се снимат за спомен с генерал Георги Иванов. Този ден ще остави незабравими мигове у всички наградени участници в конкурса и у техните придружители.